Szakácskések élezése otthon - Útmutató kezdőknek

Szakácskések élezése otthon - Útmutató kezdőknek

A konyhában töltött idő minősége nagyban függ attól, milyen eszközökkel dolgozunk. Talán a legfontosabb ezek közül a szakácskés, amely megfelelő él híján nemcsak bosszúságot okoz, de kifejezetten balesetveszélyes is lehet.
Sokan azt gondolják, hogy a késélezés komoly szakértelmet igénylő, bonyolult folyamat. Van ebben egy kis misztikum is, ahogy olykor, a közösségi médiában látható videókon a japán késélező mesterek, szertartásos módon fenik borotvaélesre a pengéket. De nem kell megijedni ettől: nem kell japán késélező Zen-mesterré válnunk ahhoz, hogy mi magunk is karban tudjuk tartani konyhakéseink élét. Mindössze néhány megfelelő eszköz, egy kis gyakorlás és késeink mindig tökéletesen fognak működni.

 

Tisztázzuk: élezés vagy fenés?


Gyakori, hogy keverjük a kettőt vagy egymás szinonímájaként használjuk a két szót. Pedig nem így van. Amikor például egy filmen látjuk, hogy egy szakács egy úgynevezett „fenőacéllal” néhányszor lehúzza a kése pengéjét, az a fenés, ami egy gyors élkarbantartás, az él kisebb deformációinak, mikroszkopikus görbületeinek a kiegyenesítése.

De van, hogy a fenőacél már nem elég, mert az él elkopott, eltompult a tartós használatban. Ezen a fenés már nem segít, itt már élezésre van szükség. Az élezéssel újra alkotjuk a borotvaéles élszalagot a kívánt élszöggel, így az élezéssel a kés gyakorlatilag újjászületik.
A fentiekből következően egy jó minőségű késacélt élezni ritkán kell, aki viszont intenzíven használja a késeit, az akár naponta is feni, karbantartja a fenőacéllal.


Mivel élezzünk?


Rengeteg különböző késélező eszköz közül választhatunk. A szakács és konyhakésekhez az alábbi három leginkább megfelelő:

  • vizes fenőkövek
  • manuális, asztali késélezők
  • profi elektromos késélezők

 

KAI 400-1000 Whetstone vizes fenőkő

 

Az élmény: vizes fenőkő


Ha szívesen töltünk egy kis időt a késélezéssel, mert szeretnénk átélni a sikeres, kézi késélezés örömét és büszkeségét, akkor a vizes fenőköveket érdemes választanunk Érdemes olyan követ választani, amelynek két különböző szemcseméretű oldala van - egy durvább, pl. 400-as és egy finomabb, 1000-es felület.

A fenőkövet élezés előtt vízbe kell áztatni, amíg eltávozik belőle minden levegő. Ha már nem képződnek buborékok a fenőkő felületén, ez jelzi, hogy a kő pórusai telítődtek. A nedves kő nemcsak jobban csiszol, de megakadályozza a pengéről leváló fémrészecskék beleragadjanak a kőbe vagy a levegőbe kerüljenek.
Az élezést mindig a durvább felületű oldalon kezdjük. A követ helyezzük stabil erre a célra kiválóan megfelel egy nedves konyharuha. A fektessük a kés élét körülbelül 15-20 fokos szögben a kőre. Ez csak első pillantásra tűnik nehéznek, de van egy egyszerű trükk: képzeljük el, hogy egy nagyon vékony szeletet szeretnénk levágni a kő tetejéből. A penge élét egyenletes mozdulattal, finoman a kőhöz nyomva húzzuk végig néhányszor, a markolattól a hegyig.

Fontos, hogy mindkét oldalon ugyanannyiszor húzzuk végig a pengét, így lesz egyenletes a vágóél. Közben az ujjunkkal folyamatosan ellenőrizzük az élt óvatos mozdulatokkal. Ha már elégedettek vagyunk az éllel, válthatunk a finom oldalra, ahol mindkét oldalt ugyanígy veszünk kezelésbe. Végül egy papírlapon ellenőrizhetjük az eredményt, ha a penge teljes hosszában szépen vágja a papírt, készen is vagyunk.

 

Work Sharp konyhai, asztali késélező

A gyors megoldás: asztali késélező

 

Aki inkább gyorsan akar végezni és ezért hajlandó egy kisebb kompromisszumra az él minőségét illetően, annak a manuális, asztali élező a megoldás. Ezekkel nagyon egyszerű dolgozni. Az komolyabb asztali élezőkön két (esetleg három) vájat van, a durva és a finom munkához. A durvával kezdve a vájatba kell helyezni, pontosan függőlegesen a pengét és egyenletes mozdulattal végig húzni a markolattól a kés hegyéig. Néhány ismétles után tovább léphetünk az élszalagot letisztázó, finom vájatra. Az asztali élező előnye, hogy egyszerre dolgozik az él mindkét oldalán és ha sikerül függőlegesen tartanunk a pengét az élezés közben, az élszöget is pontosan beállítja Gyors, egyszerű eszköz mindennapi használatra.

Work Sharp élezőgép

A sokoldalú profi: elektromos késélező


Végül beszéljünk a professzionális késélezőkről, amivel nem csak a szakácskéseket, de mindenféle vágoszerszámot karban tudunk tartani a legegyszerűbb vésőktől és baltáktól kezdve csúcsminőségű japán és német szakácskésekig.

Ezek a készülékek verhetetlenek a sokoldalúságukban. Az elektromos élezők a szalagcsiszolókról ismert durva, közepes és finom szemcsézettségű csiszolószalagokkal dolgoznak és ahhoz képest, hogy mennyi mindent tudnak, nagyon könnyű használni őket. Csak néhány egyszerű beállítást kell megtanulnunk hozzá és pillanatok alatt kifogástalan élt tudunk varázsolni bármilyen késünkre. Hogy még egyszerűbb legyen a gyártók részletes videókat tesznek közzé a Youtube-on, amiből kiderül az élezés minden csinja-bínja és az is, hogy valójában mennyire egyszerű ezeknek az élezőknek a használata.

Aki gyakran és sokat dolgozik késekkel, vagy egyszerűen csak igényes az eszközei, szerszámai karbantartására, az az elektromos késélezővel egy életre megold minden élezési problémát.

HASONLÓ BEJEGYZÉSEK