Szálámik és kolbászok vákuumozása füstölés után..

Szálámik és kolbászok vákuumozása füstölés után..

Hogyan őrizzük meg kolbászaink csúcsformáját?

Nincs is jobb, mint egy jól elkészített, zamatos kolbász vagy szalámi, amely hidegen, de akár meleg ételekben is igazi füstölt ízélményt nyújt. A füstölt húskészítményeknek megvan az a különlegessége, hogy tovább eltarthatók, mint a hagyományos felvágottak, de ettől függetlenül fontos odafigyelni a tárolásukra. Hiszen még ha nem is romlanak meg olyan gyorsan, a nem megfelelő tárolás rontja az élvezeti értéküket: elveszíthetik az ízüket, illatukat, vagy akár avasodhatnak is.

A csúcsforma kérészéletű

Sokan nem is tudják, hogy a füstölt termékek esetében létezik egy olyan ideális állapot, amikor az ízek és az állag a legjobban érvényesülnek. Ez a csúcsforma az, amikor a kolbász vagy a szalámi frissen, a füstölés utáni néhány hetes szárítási időszakot követően tökéletesen nedvdús és zamatos. Ez az a pillanat, amikor a füstölt áru a legjobb arcát mutatja: nem túl kemény, nem túl puha, pont olyan, amilyennek lennie kell. Kár, hogy ez az állapot nem tart örökké.

Régen, a hagyományos paraszti világban a kolbászokat akár két évig is el tudták tárolni hűtés nélkül a kamrában vagy a padláson, lógatva. Persze ez nem jelenti azt, hogy addig várták volna: legtöbbször a következő disznóvágásra már mind elfogyott. Az viszont igaz, hogy az idő múlásával ezek a kolbászok keményre száradtak – egy régi mondás szerint akár még egy szöget is be lehetett volna verni velük a deszkába.

Vákuumcsomagolás: A konyha időgépe

Szerencsére ma már nem kell beérnünk ezzel a megoldással! A vákuumcsomagolás az egyik legjobb találmány a hűtőgép elterjedése óta. Olyan, mintha megállítanánk az időt a kolbászaink számára. Ha a vákuumtasakba helyezzük a füstölt termékeket, ugyanúgy elállnak akár 1-2 évig is, mint régen a kamrában – csak éppenséggel nem száradnak ki. Amikor kibontjuk a csomagot, a kolbász pont olyan nedves és zamatos lesz, mintha éppen akkor tettük volna el.

Ez a kis „konyhai varázslat” olyan népszerű lett, hogy ma már kaphatók kifejezetten szalámik és kolbászok számára gyártott, keskeny, hosszú vákuumtasakok is. Ezeknek a tasakoknak köszönhetően kényelmesen és helytakarékosan lehet tárolni a füstölt árukat anélkül, hogy a minőségük csorbulna.

Fontos megjegyezni: ha egy 10 cm szélességű vákuumtasakot használunk, akkor legfeljebb 5 cm átmérőjű szalámit vagy egy pár kolbászt vákuumozhatunk le. A nagyobb darabokhoz, mint amilyenek a vastagabb szalámik, a 13 cm-es szélességű vákuumzacskó az ideális választás.

Miért érdemes vákuum csomagolni?

Aki rendszeresen készít házi kolbászt vagy szalámit, akár saját részre, akár értékesítésre, annak feltétlenül ajánlott a vákuumcsomagolás használata. Ezzel nemcsak a termékek frissességét és ízét őrizhetjük meg, de elkerülhetjük, hogy a gondosan készített kolbászaink túlszáradjanak. Egy házi kolbász emlékezetessé válhat – de nem mindegy, hogy azért, mert olyan kemény, hogy szinte eltörik, vagy azért, mert fél év után is pont olyan zamatos és lédús, mintha tegnap készült volna.

Hol találhatók a legjobb szalámi vákuumtasakok?

Ha szeretnél többet megtudni a kolbászok és szalámik vákuumozására alkalmas tasakokról, érdemes megismerkedni az Air Zero és a LAVA márkákkal, amelyek kiváló minőségű, élelmiszerbiztos vákuumtasakokat kínálnak. Ezek a tasakok segítenek abban, hogy füstölt termékeid mindig csúcsformában maradjanak.

És ha vákuumfóliázó gépre van szükséged, bátran válassz egyet a piacon kapható kiváló készülékek közül. Egy jó vákuumfóliázó igazi befektetés a konyhába, ami garantáltan megéri az árát! Kolbászaink megérdemlik, hogy mindig a legjobb formájukat hozzák – mi pedig megérdemeljük, hogy mindig a legjobb ízeket élvezhessük!

Szalámi vákuumcsomagoltan

HASONLÓ BEJEGYZÉSEK